Masz pytania?
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania, zapytaj swojego Administratora lub napisz do nas wypełniając okienko na dole strony lub mailowo na adres: biuro@przyjacieleoblubienca.pl
Często zadawane pytania
Szczegółowe informacje o Wspólnocie Przyjaciele Oblubieńca
Historia Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.
Historia powstania naszej Wspólnoty, to historia Bożego pragnienia, które zrealizowało się poprzez konkretnych ludzi i wydarzenia, którymi Bóg posłużył się tworząc wspólnotę Przyjaciele Oblubieńca.
Całość spisanej historii wspólnoty znajdziesz tutaj: https://przyjacieleoblubienca.pl/wspolnota/tozsamosc/historia
lub w podręczniku formacyjnym „Jestem Przyjacielem Oblubieńca”.
Zapraszamy do lektury!
Misja i charyzmat Wspólnoty.
Misją Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca jest formowanie chrześcijan do dojrzałej wiary i aktywnego zaangażowania w ewangelizację. Pragniemy wzrastać w świętości poprzez osobistą i wspólną modlitwę, formację, służbę, świadectwo codziennego życia oraz prowadzone przez Wspólnotę dzieła ewangelizacyjne i stawać się przyjaciółmi Oblubieńca.
Od początku istnienia Wspólnota odkrywa swój charyzmat jako:
- rozkochiwanie Kościoła w Jezusie Chrystusie na wzór Przyjaciela Oblubieńca
- współpraca dla ewangelizacji,
- ewangelizacja poprzez formację następców.
Patroni Wspólnoty.
Źródłem, Początkiem i Mistrzem wszelkiej działalności Wspólnoty jest Jezus Chrystus – Oblubieniec Kościoła.
Patronem wspólnoty jest św. Jan Chrzciciel. Tak jak On pragniemy iść przed Panem, aby przygotować Mu drogi i Jego ludowi dać poznać zbawienie (por. Łk 1, 76-77). Wspólnota pragnie stawać się głosem, który pozwoli światu usłyszeć Słowo – żywego Chrystusa. Dlatego całe życie Przyjaciół Oblubieńca ma być podporządkowane Słowu. Największą radością Wspólnoty jest pełnienie misji św. Jana Chrzciciela, która polega na przyprowadzeniu Kościoła – Oblubienicy – do Chrystusa – Oblubieńca.
Ikony/Symbole we Wspólnocie.
Ikony we Wspólnocie Przyjaciele Oblubieńca są szczególnymi znakami, w których zawarta jest duchowość, charyzmat i wizja Wspólnoty.
Są to:
- Ikona Przyjaźni – Jezus z przyjacielem,
- Ikona Jana Chrzciciela Przyjaciela Oblubieńca,
- Ikona Maryi Niewiasty Niosącej Chrystusa,
- Ikona Chrystusa Oblubieńca Kościoła
Więcej informacji na temat ikon znajdziesz TUTAJ: https://przyjacieleoblubienca.pl/wspolnota/duchowosc/symbole
Kto jest odpowiedzialny za wspólnotę?
Za lokalną wspólnotę, powstałą na zaproszenie proboszcza danej Parafii, odpowiedzialny jest Administrator wraz z Wice administratorem.
Opiekę duszpasterską pełni Pasterz Wspólnoty a ciałem doradczym jest Rada Wspólnoty.
Wspólnoty lokalne połączone są w Region, za który odpowiada Moderator Regionu a kilka Regionów tworzy Prowincję, za którą odpowiada Moderator Prowincji.
Na czele całej Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca (tj. wszystkich wspólnot lokalnych w Polsce i na świecie) odpowiedzialny jest Moderator Generalny wraz z Wice moderatorem Generalnym i Radą Generalną. Skład Obecnej Rady Generalnej znajdziesz TUTAJ: https://przyjacieleoblubienca.pl/wspolnota/rada-generalna
Więcej na temat struktury i obecnych odpowiedzialnych we wspólnocie znajdziesz TUTAJ: https://przyjacieleoblubienca.pl/struktura
Czy jesteśmy Szkołą Nowej Ewangelizacji?
Nie, Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca nie jest Szkołą Nowej Ewangelizacji.
Choć w ramach formacji uczestniczymy także w kursach ewangelizacyjnych prowadzonych przez różne Szkoły Nowej Ewangelizacji a niektórzy członkowie wspólnoty są zaangażowani taką formę ewangelizacji to jako Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca mamy swój program formacyjny, misję, charyzmat i one są naszym priorytetem.
Jestem nowy we wspólnocie. Co powinienem wiedzieć?
Kim jesteśmy?
Informacje o naszej Wspólnocie znajdziesz pod linkiem: https://przyjacieleoblubienca.pl/wspolnota/duchowosc/kim-jestesmy
Czy Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca jest katolicka?
Tak. Wspólnota została przyjęta w struktury kościelne, podlega zwierzchności władz kościelnych w danej diecezji. Trwa w relacji głębokiego posłuszeństwa Kościołowi i pragnie szczególnie oddawać się do dyspozycji Jego misji apostolskiej i współpracować z dziełami apostolskimi Kościoła. Wspólnota posiada Statut, który opisuje jej tożsamość w Kościele Katolickim, cel i wizję, duchowość oraz charyzmat. Posiada także Asystenta Kościelnego, który stoi na straży eklezjalności wspólnoty oraz Asystentów Diecezjalnych – kapłanów mianowanych przez biskupa miejsca reprezentujących wspólnotę w Kościele diecezjalnym.
Kto może być we Wspólnocie Przyjaciele Oblubieńca i jak do niej dołącyć?
Wspólnota gromadzi pełnoletnich katolików wszystkich stanów, co oznacza, że mogą należeć do niej zarówno osoby świeckie (małżonkowie, rozwodnicy, osoby żyjące samotnie), jak i duchowne (klerycy, księża, siostry i bracia konsekrowani).
Aby dołączyć do wspólnoty warto przyjść na spotkanie jednej z nich, żebyś mógł zobaczyć, czy jest to, to, czego szukasz. Będziesz miał też wtedy okazję porozmawiać z osobą odpowiedzialną za daną wspólnotę, która wyjaśni Ci czym jest wspólnota i jak funkcjonuje. Będziesz mógł również zadać jej pytania, na które potrzebujesz odpowiedzi. Gdy zdecydujesz się dołączyć do wspólnoty należy przeżyć jedną z form ewangelizacji prowadzoną przez wspólnotę np. Seminarium Odnowy Wiary, kurs Nowe Życie oraz wyrazić chęć kontynuacji formacji we wspólnocie.
Co oznacza nazwa "Przyjaciele Oblubieńca"?
W Starym Testamencie pierwowzorem Przyjaciela Oblubieńca, była osoba pełniąca funkcję zaufanego sługi, którego zadaniem było znalezienie odpowiedniej kandydatki na żonę dla swojego pana lub jego syna i przyprowadzenie oblubienicy do oblubieńca.
Jako Wspólnota jednoczymy się wokół osoby Jezusa Chrystusa – Oblubieńca Kościoła, chcąc być i stawać się coraz bardziej Jego przyjaciółmi. Jednym z patronów naszej Wspólnoty jest Jan Chrzciciel – Przyjaciel Oblubieńca. Na wzór starotestamentalnego Przyjaciela Oblubieńca oraz Jana Chrzciciela, jako przyjaciele Jezusa pragniemy przyprowadzać kościół – Oblubienicę do Chrystusa - Oblubieńca, by każdy człowiek mógł usłyszeć dobrą nowinę o zbawieniu w Jezusie i Go poznać.
Po co potrzebna jest wspólnota?
Wspólnota jest potrzebna, by:
- poznawać Boga, budować z Nim relację, poprzez osobistą i wspólną modlitwa, poznawanie Słowa Bożego i życie nim na co dzień;
- poznawać siebie, pracować nad sobą w sferze duchowej i umacniać swoją wiarę, rozwijać się duchowo;
- rozwijać swoje człowieczeństwo i relacje z drugim człowiekiem;
- budować poczucie przynależności, nie czuć się osamotnionym w wierze w gronie tych, którzy mają takie same wartości jak ty;
- dawać poczucie bezpieczeństwa i pewności, że kiedy jesteś prowadzony przez osoby odpowiedzialne, pasterza kroczysz we właściwą stronę drogami wiary, zgodnie z nauczaniem Kościoła;
- móc dzielić się osobistym doświadczeniem Boga,
- łatwiej było Ci trwać gdy na drodze wiary przeżywasz trudności. Mając obok siebie siostry i braci w wierze, którzy mogą Cię wesprzeć, modlić się za Ciebie, porozmawiać z Tobą na tematy związane z wiarą;
- pomagać Ci stawać się dojrzałym katolikiem i świadkiem Jezusa w świecie.
Czym wspólnota Przyjaciele Oblubieńca różni się od innych wspólnot w Kościele Katolickim?
Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca jest wspólnotą formacyjno-ewangelizacyjną, co oznacza, że własna formacja i rozwój duchowy członków wspólnoty, jako uczniów Jezusa prowadzi do tego, aby służyć ludziom, Kościołowi, ewangelizować przyprowadzając innych i wskazując im na Jezusa.
Jak wygląda spotkanie wspólnoty? IIe trwa?
Spotkanie Wspólnoty trwa zazwyczaj 1,5 godziny. A jego przebieg jest następujący:
- Modlitwa początkowa (około 15 minut)
- Dzielenie w grupach (20 minut)
- Konferencja tematyczna (z tematu danego tygodnia formacji) – (20-30 minut)
- Modlitwa końcowa (może to być np. adoracja, uwielbienie) (15-25 minut)
- Ogłoszenia wspólnotowe (5 minut)
Jeśli będzie taka potrzeba, czasami spotkanie może mieć nieco inny przebieg lub pewne jego punkty ulegną zmianie, odbędą się w innej kolejności. Formą spotkania jest także Eucharystia wspólnotowa.
Jakie warunki muszę spełniać, aby być we Wspólnocie?
Aby być we wspólnocie istotnym jest:
- pragnienie bycia we wspólnocie, poznania jej, być może czujesz, że poszukujesz takiego miejsca, w którym mógłbyś rozwijać swoją wiarę,
- uczestnictwo w spotkaniach wspólnoty,
- systematyczna osobista formacja w oparciu o materiały formacyjne proponowane przez wspólnotę,
- dążenie do życia zgodnego z Ewangelią,
- angażowanie się w życie wspólnoty na miarę swoich możliwości i zgodnie z obowiązkami stanu (żona/mąż, matka/ojciec, pracownik, ksiądz). Pierwszym zawsze jest wykonywanie obowiązków związanych z Twoim powołaniem życiowym np. rodziną, pracą, a w dalszej kolejności obowiązków związanych ze wspólnotą.
Czy będąc we wspólnocie, mogę z niej zawsze dobrowolnie odejść?
Tak, jest to Twoja wolna i osobista decyzja, czy chcesz być we wspólnocie.
Na czym polega formacja we Wspólnocie Przyjaciele Oblubieńca?
Formacja we Wspólnocie Przyjaciele Oblubieńca polega na codziennym rozważaniu Słowa Bożego. Formacja ta przebiega w oparciu o podręczniki formacyjne proponowane przez wspólnotę. Rozmyślanie na dany dzień zawiera fragment Słowa Bożego, rozważanie, pytania do tematu oraz miejsce na notatki.
W których parafiach są nasze wspólnoty i kiedy się spotykają?
Informacje o parafiach, w których są nasze Wspólnoty oraz dniu i godzinie ich spotkań znajdziesz pod linkiem: https://przyjacieleoblubienca.pl/struktura
(klikając w poszczególne regiony w prowincjach wyświetlą się parafie, w których są nasze wspólnoty, a klikając w daną parafię pojawi się informacja o dniu i godzinie spotkania wspólnoty)
Jakie są obowiązki Członka Wspólnoty?
Obowiązkiem członka wspólnoty jest:
- troska o regularne życie modlitewne i sakramentalne,
- regularne uczestnictwo w spotkaniach wspólnoty,
- rozważanie materiałów formacyjnych proponowanych przez wspólnotę,
- uczestnictwo w rekolekcjach, kursach i sesjach formacyjnych przewidzianych na dany etap formacji,
- na miarę swoich możliwości angażowanie się w posługę na rzecz Wspólnoty i jej dzieł ewangelizacyjnych.
Struktura Wspólnoty i zasady funkcjonowania
Statut Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.
STATUT WSPÓLNOTY PRZYJACIELE OBLUBIEŃCA AD EXPERIMENTUM 2020 - 2025
Statut możesz kupić tutaj
Spis treści:
- Przedmowa str. 7
- Rozdział I - Tożsamość str. 13
- Rozdział II - Członkowie wspólnoty str. 19
- Rozdział III - Kompetencje poszczególnych urzędów str. 29
- Rozdział IV - Finanse wspólnoty str. 47
- Rozdział V - Postanowienia końcowe str. 53
Struktura/Hierarchia we wspólnocie.
- Wspólnota Miejscowa – jest podstawową jednostką Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca i może być ustanowiona przy parafii, kościele rektoralnym lub domu zakonnym na zaproszenie i za zgodą proboszcza. Za wspólnotę odpowiada Administrator wraz z Wice administratorem.
- Region – jest jednostką administracyjną, która powinna składać się z nie więcej niż dziesięciu Wspólnot. Na czele Regionu stoi Moderator Regionalny.
- Prowincja – jest ustanawiana w celu lepszego koordynowania i współpracy Regionów położonych najbliżej siebie. Na czele Prowincji stoi Moderator Prowincjalny mianowany przez Moderatora Generalnego.
- Wspólnoty Miejscowe podległe bezpośrednio Moderatorowi Generalnemu – są nimi te, które z różnych przyczyn nie przynależą do żadnego Regionu.
- Wszystkie Prowincje, Regiony i Wspólnoty Miejscowe podlegają Radzie Generalnej i stojącemu na jej czele Moderatorowi Generalnemu.
Rada Generalna Wspólnoty.
Rada Generalna powoływania jest na 5 lat przez Kapitułę Generalną i liczy 10 osób.
Rada Generalna podejmuje na drodze rozeznania decyzje dotyczące funkcjonowania całej Wspólnoty, programu, jej formacji i ważnych wydarzeń dla całej wspólnoty.
Więcej informacji dotyczących Rady Generalnej znajdziesz w Statucie Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.
Kim jest Moderator Prowincji?
Moderator Prowincji mianowany jest przez Moderatora Generalnego i odpowiada za formację intelektualną, ludzką, duchową i ewangelizacyjną Moderatorów Regionu.
Więcej informacji dotyczących zadań i kompetencji Moderatora Prowincji znajdziesz w Statucie Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.
Kim jest Moderator Regionu?
Moderator Regionu jest powoływany przez Moderatora Generalnego na wniosek Moderatora Prowincji i odpowiada za formację intelektualną, ludzką, duchową i ewangelizacyjną Administratorów i Animatorów w Regionie.
Więcej informacji dotyczących zadań i kompetencji Moderatora Regionalnego znajdziesz w Statucie Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.
Co to jest Kapituła Generalna?
Kapituła Generalna to spotkanie odpowiedzialnych za Wspólnotę, które odbywa się w trybie zwyczajnym raz na 5 lat.
Moderator Generalny zwołuje Kapitułę Generalną w celu wyboru kolejnego Moderatora Generalnego i Rady Generalnej, omówienia bieżących spraw Wspólnoty, dla wspólnej modlitwy oraz omówienia priorytetowych decyzji dotyczących dalszego funkcjonowania Wspólnoty.
Kapituła Generalna zatwierdza także zmiany w Statucie Wspólnoty.
Więcej informacji dotyczących Kapituły Generalnej znajdziesz w Statucie Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.
Jaka jest struktura we Wspólnocie Miejscowej?
Na czele Wspólnoty Miejscowej stoi Administrator wraz z Wice administratorem.
Opiekę duszpasterską nad Wspólnotą pełni Pasterz Wspólnoty delegowany przez proboszcza parafii, rektora kościoła lub przełożonego wspólnoty zakonnej, przy której znajduje się Wspólnota Miejscowa.
Rada Wspólnoty - organ doradczy dla Administratora Wspólnoty Miejscowej.
Animatorzy - osoby powołane w celu koordynowania grupki dzielenia.
Ekonom Wspólnoty - osoba powołana przez Administratora odpowiedzialna za prowadzenie finansów Wspólnoty
Odpowiedzialni za poszczególne Diakonie we Wspólnocie.
Kim jest Administrator?
Administrator wspólnoty, to osoba wyznaczona przez Moderatora Regionu, powoływana na okres dwóch lat z możliwością wielokrotnego przedłużania, który wraz z Pasterzem i Wice administratorem troszczy się o wzrost Wspólnoty, odpowiada za prawidłowy przebieg formacji intelektualnej, ludzkiej, duchowej i ewangelizacyjnej Wspólnoty Miejscowej, którą zarządza.
Administrator stoi na straży i odpowiada za przekazywanie charyzmatu Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca a także mianuje Animatorów i troszczy się o ich formację.
Więcej informacji dotyczących zadań i kompetencji Administratora znajdziesz w Statucie Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.
Kim jest Animator we wspólnocie?
Animator to wskazana przez Administratora - po konsultacji z Radą Wspólnoty Miejscowej - osoba, która koordynuje dzielenie w grupie, stojąc na straży przestrzegania określonych zasad w grupie i troszczy się o sprawy duchowe, jak i ludzkie grupy.
Więcej informacji dotyczących zadań i kompetencji Animatora znajdziesz w Statucie Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.
Po co są grupki dzielenia?
Zasady w grupkach dzielenia.
Zamieszczone są na początkowych stronach każdego podręcznika formacyjnego.
Po co jest Rada Wspólnoty i kto ją wybiera?
Rada Wspólnoty to organ doradczy dla Administratora Wspólnoty Miejscowej. Stanowi wsparcie w rozeznawaniu i podejmowaniu decyzji we wspólnocie. Ponadto obiektywizuje odpowiedzialnych, inspiruje i pomaga w podejmowanych działaniach. Ma realny wpływ na funkcjonowanie wspólnoty.
Do kogo zwrócić się z pytaniem, jeśli mam jakieś wątpliwości lub czegoś nie umiem/nie rozumiem?
W pierwszej kolejności zwróć się do Animatora. Jeśli Animator nie może Ci pomóc, zapytaj Administratora Wspólnoty.
Jeśli pytania dotyczą spraw duchowych lub Administrator nie jest w stanie Ci pomóc, zapytaj Pasterza Wspólnoty lub Moderatora Regionu.
Czym są diakonie we wspólnocie?
Diakonie, to grupy osób, które chcą odpowiedzieć na Boże wezwanie poprzez posługę talentami, darami i charyzmatami, którymi Bóg ich obdarzył. Celem jest służba i podejmowanie zaangażowania w konkretne posługi, w zależności od rozpoznanych we wspólnocie potrzeb. Diakonie dają możliwość wykorzystania charyzmatów i darów jakimi obdarzeni są członkowie wspólnoty. To miejsce formacji, rozwoju i wzrostu w posłudze darami i charyzmatami, które
mobilizuje do rozeznawania swojego miejsca we wspólnocie i podejmowania posług.
Brak diakonii może przyczyniać się do postawy bierności i powodować, że we wspólnocie zaangażowane będą tylko niewielkie ilości osób.
Do kiedy można dołączyć do Wspólnoty?
Czym jest hasło roku formacyjnego?
Kto to jest Członek Nadzwyczajny?
Członkiem Nadzwyczajnym jest osoba, która będąc Członkiem Zwyczajnym, z różnych przyczyn (takich jak: choroba, sytuacja losowa, zmiana miejsca zamieszkania na takie, w pobliżu którego nie ma innych Wspólnot Miejscowych) czasowo nie może uczestniczyć w regularnych spotkaniach Wspólnoty Decyzję.
Decyzję o możliwości stania się Członkiem Nadzwyczajnym podejmuje Rada Wspólnoty Miejscowej, do której przynależał Członek Zwyczajny, z Moderatorem Regionalnym.
Więcej informacji dotyczących Członków Nadzwyczajnych znajdziesz w Statucie Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.
Co to jest kolekta?
Jest to comiesięczna, dobrowolna składka na potrzeby wspólnoty, w której się formuję.
Finanse we wspólnocie.
Każda wspólnota lokalna potrzebuje mieć swoje środki finansowe. Zebrane pieniądze wykorzystywane są na różne potrzeby np. dofinansowanie zakupu podręczników, dofinansowanie wyjazdu na rekolekcje, zakup sprzętu muzycznego czy projektora do wyświetlania tekstów pieśni, organizacja agapy, ofiara za korzystanie z salki, zwrot kosztów za paliwo dla zaproszonej z zewnątrz osoby głoszącej konferencje itp.
Część (30 %) zebranej comiesięcznej kolekty przekazywana jest na potrzeby regionu, do którego należy wspólnota lokalna.
Członkowie Wspólnoty w Przymierzu
Nie znalazłeś odpowiedzi?